RSS Feed
lis 15

Blade Runner – Łowca Androidów

Posted on poniedziałek, Listopad 15, 2010 in Filmy

„Blade Runner”, znany u nas jako „Łowca Androidów” to kolejny film z mojej ulubionej czołowki jaki chce Wam zaprezentować.
Film nalezy do gatunku SF (scislej zas cyber-punk).

Niedaleka przyszlosc. Ludzkosc z powdu przeludnienia Ziemi, stara sie kolonizowac nadajace sie do tego planety. Zaawansowane prace nad sztuczna inteligecją owocują powstaniem androidów, sztucznych ludzi – zwanych tez Replikantami.
Ich glowne zastosowanie to praca w niebezpiecznych miejscach w koloniach pozaziemskich.
Po krwawym buncie na jednej z kolonii, na Ziemi zostaje wprowadzony oficjalny zakaz dla ich przebywania.
Akcja dzieje sie w Los Angeles w roku 2019. Detektyw Decard (Harrison Ford) otrzymuje polecenie wytropienia i wyeliminowania grupy nielegalnie przybylych na Ziemię Replikantów.

.
Blade Runner powstał w 1982 r. w rerzyserii Ridleya Scotta, na motywach jednej z powieści Philipa K. Dicka (nawiasem mowiac chyba najbardziej znanego pisarza SF wspolczesnych czasow – wiekszosc najlepszych filmow SF jest na podstawie jego książek).
Film mozna okreslic jako SF detektywistyczny z elemetami akcji. Ale to zupelnie nie oddaje ducha tego magicznego filmu.
Przede wszystkim obraz. Zaserowana w filmie wizja przyszlosc jest mroczna, ale i tajemnicza, mistyczna. Doskonale dobrane i nakrecone sceny, swoją pomyslowoscia niekiedy sprawiają, że az trudno uwierzyc, iż jest to film z przed ponad dwoch dekad. Juz pierwsza scena (oczywiscie połączona z sugestywną muzyką) – ujęcie ludzkiego oka, w kturym odbija się swiatła obserowanego z oddali miasta – robi wielkie wrażenie. Dalej jest wcale nie gozej.
Film ten nie istnial by bez wspaniałej muzyki Vangelisa. Idealnej wręcz, bo tworzy magiczną całość i nadaje mistyczny klimat całemu filmowi. To jedna z moich ulubionych i od lat słuchanych sciezek dzwiękowych z filmów.
Co do fabuły, wazna tu jest nie tyle historia detektywistyczna, co magia zawarta miedzy wierszami filmu. Jaka? Kto nie widzial niech sam sprawdzi. :)
.
Poza znanym wszystkim Harrisonem Fordem warty jest tu odnotowania tez inny aktor, ktorego kracja w tym filmie jest moim zdaniem prawdziwym majstersztykiem. Rutger Hauer grajacy Roy’a – replikanta klasy Nexus 5.
Nie bede zdradzal fabuly, ale powiem tylko scena pod koniec filmu to jego wlasna improwizacja i slowa, ktore mu przyszly do glowy na planie. Mial inna kwestię do powiedzenia, a powiedzial cos od siebie przy czym jesli wierzyć plotkom ekipa filmowa sie niemal popłakała z wzruszenia.
Dlatego uwazam, ze jego rola w tylm filmie jest wielka, znacznie wieksza od roli samego Harrisona Forda.

 

Jesli ktos nie widzial, a lubi dobre SF z nastrojowym klimatem, to gorąco polecam. Przestrzegam jednak przed polskim lektorem, jak zwykle strasznie piepszy sprawię..
Polecam ten film. To jeden z moich ulubionych. :)

 

Trailer z wersji Director’s Cut:
http://pl.youtube.com/watch?v=tTheI06iCHA
Trailer z edycji jaka wyszla w 2007 r. zwanej The Final Cut:
(nie widzilem jej jeszcze, to wersja z nanowo zlozonymi scenami etc.)
http://pl.youtube.com/watch?v=s9F0bwZXdeY

 

Qba

Be the first to comment.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.