RSS Feed
lis 12

Ruchomy Zamek Hauru

Posted on piątek, Listopad 12, 2010 in Filmy

Ruchomy Zamek Hauru (taki jest znany u nas tytuł), swoją premierę miał w 2004 roku. To jedno z najpiękniejszych anime jakie widziałem, a w kategorii ogólnie filmowej, powiedział bym po prostu, że to baśń doskonała.

Za reżyserię odpowiada Hayao Miyazaki, uhonorowany w 2001 roku Oskarem, za animację ?Spirited Awal?.
Jego oscarowe dzieło, również piękny film, okazuje się jednak tylko pewnym krokiem, na drodze do stworzenia jeszcze większej doskonałości, właśnie tu omawianej.
Ruchomy zamek to dowód na to ze Hayao Miyazaki nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i stale rozwija swój kunszt, zadziwiając i poruszając ludzkie serca.
.
Film opowiada o losach młodej dziewczyny Sophie, pracującej w sklepie z kapeluszami. Pewnego dnia zła wiedźma odwiedza jej sklep i rzuca na nią czar, który sprawia, że Sophie staje się staruszką.
Zrozpaczona dziewczyna wyrusza w podróż, aby odnaleźć sposób, na odzyskanie młodości. Po drodze przypadkiem trafia do Ruchomego Zamku Hauru – czarodzieja, o którym krążą tylko legendy i plotki na temat jego mocy i osoby.
Fabuły filmu i jej smaczków nie chcę tutaj zdradzać. Ogólnie powiedzieć mogę tyle: Jest tu miejsce na wątek miłosny, na rozterki głównych bohaterów, magię i wiele więcej.
Wszystko to było by jednak niczym, gdyby nie naprawdę unikatowy klimat filmu, jego subtelna doskonałość.
Całość dla mnie po prostu genialna i chwytająca za serce.
Polecam!
Qba

 

Bring on the comments

  1. Justyna pisze:

    Uwielbiam to anime i cóż się dziwić skoro wszystkie dzieła Miyazakiego są wprost magiczne. Jest to jednak moje ulubione i jednocześnie pierwsze anime długometrażowe [w końcu Czarodziejki z księżyca czy Dragon Ball zawsze będą pierwsze ;) ]. „Film” ma w sobie pełno uroku, stworzone w miarę starannie[nie jest to co prawda takie wychuchane Toy Story 3 lub Shrek] jak na anime – a uwierzcie anime potrafi być chłamem totalnym! Wątków jest naprawdę dużo i każdy z osobna zasługuje na gratulacje jeśli chodzi o rozwinięcie i pomysł. Chociaż! Czuje niedosyt i naprawdę obejrzałabym drugą część choć zdaje sobie sprawy, że to zepsułoby pewnie wszystko! ;)
    Nie rozpisuje się więcej i polecam serdecznie oglądnąć!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.