RSS Feed
lis 15

Blade Runner – Łowca Androidów

Posted on poniedziałek, Listopad 15, 2010 in Filmy

„Blade Runner”, znany u nas jako „Łowca Androidów” to kolejny film z mojej ulubionej czołowki jaki chce Wam zaprezentować.
Film nalezy do gatunku SF (scislej zas cyber-punk).

Niedaleka przyszlosc. Ludzkosc z powdu przeludnienia Ziemi, stara sie kolonizowac nadajace sie do tego planety. Zaawansowane prace nad sztuczna inteligecją owocują powstaniem androidów, sztucznych ludzi – zwanych tez Replikantami.
Ich glowne zastosowanie to praca w niebezpiecznych miejscach w koloniach pozaziemskich.
Po krwawym buncie na jednej z kolonii, na Ziemi zostaje wprowadzony oficjalny zakaz dla ich przebywania.
Akcja dzieje sie w Los Angeles w roku 2019. Detektyw Decard (Harrison Ford) otrzymuje polecenie wytropienia i wyeliminowania grupy nielegalnie przybylych na Ziemię Replikantów.

(więcej…)

lis 12

Ruchomy Zamek Hauru

Posted on piątek, Listopad 12, 2010 in Filmy

Ruchomy Zamek Hauru (taki jest znany u nas tytuł), swoją premierę miał w 2004 roku. To jedno z najpiękniejszych anime jakie widziałem, a w kategorii ogólnie filmowej, powiedział bym po prostu, że to baśń doskonała.

Za reżyserię odpowiada Hayao Miyazaki, uhonorowany w 2001 roku Oskarem, za animację ?Spirited Awal?.
Jego oscarowe dzieło, również piękny film, okazuje się jednak tylko pewnym krokiem, na drodze do stworzenia jeszcze większej doskonałości, właśnie tu omawianej.
Ruchomy zamek to dowód na to ze Hayao Miyazaki nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i stale rozwija swój kunszt, zadziwiając i poruszając ludzkie serca.
.